PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4231}

Blaszany bębenek

Die Blechtrommel
7,1 15 658
ocen
7,1 10 1 15658
7,3 10
ocen krytyków
Blaszany bębenek
powrót do forum filmu Blaszany bębenek

przyznam że nie jest to film łatwy i sam już się trochę pogubiłem w próbach interpretacji. Z
jednej strony jakby w tle mamy tu kawał historii polsko-niemieckiej i pokazanie obyczajowości
tamtych czasów, a z drugiej psychikę głównego bohatera i tu się zaczyna jazda. Wszystko to
jakieś kuriozalne, groteskowe, naturalistyczne a nawet nieco surrealistyczne. Do tego ciągle
miałem wrażenie że wiele metafor, alegorii i symboli mi umyka. Jaką rolę pełni tu ten bębenek
i granie na nim? Jak tłumaczyć nienaturalne zdolności bohatera? (np. postanowienie nie
dorastania to bunt przeciwko wejściu w świat dorosłych który już po wyjściu z łona mu się nie
podobał i jakby ciągła chęć powrotu do tego łona) I do tego jeszcze kwestia seksualności
bohatera wydaje mi się ma tu znaczenie. Jego niepewna kwestia co do ojcostwa. Odniesienie
do symboli religijnych też się pojawiło, do dzieciątka Jezus w kościele? Czy Oskar był czymś na
kształt Chrsytusa a jego matka to Maryja? I jak to się wszystko ma do całości? Możliwe też że
bez zaznajomienia z książką ciężko jest ten film poskładać w logiczną całość.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones